Studentii FEFS Constanța, practică în bazinul Clinicii Visa Med Mamaia
asist.univ.drd. Rodica CULEA /
În luna decembrie a anului 2022, 55 de studenţii aparținând Facultății de Educație Fizică și Sport de la Programul de studii de licență Kinetoterapie și Motricitate Specială – IF și Programul de studii de masterat Kinetoterapie-Recuperare și Reeducare Motrică, din cadrul Universității „Ovidius” din Constanța, au participat în luna decembrie a anului 2022 la Wokshopul „Terapia Acvatică, Metoda BadRagaz Ring”.
![](http://revista-fefs.univ-ovidius.ro/wp-content/uploads/2023/01/WhatsApp-Image-2023-01-09-at-17.01.47-1-1024x768.jpeg)
Activitatea, desfășurată în cadrul Clinicii de recuperare Visa Med Mamaia, a fost coordonată de doamna asist.univ.drd. fizioterapeut Culea Rodica și a avut drept scop familiarizarea studenților FEFS cu „Metoda BadRagaz Ring”.
După prezentarea și explicarea modului de aplicare al acestei metode de recuperare acvatică, participanții au avut posibilitatea de a exersa procedeul în cadrul bazinului de recuperare a clinicii.
![](http://revista-fefs.univ-ovidius.ro/wp-content/uploads/2023/01/WhatsApp-Image-2023-01-09-at-17.01.46-1024x768.jpeg)
Pe parcursul desfășurării workshop-ului, studenții au avut posibilitatea de a participa activ în aplicarea exercițiilor de recuperare, exersând unul pe celălalt, atât din postura de pacient cât și de kinetoterapeut. Această experiență a oferit studenților o viziune reală despre modul în care metoda poate fi utilizată în reabilitarea pacienților.
FEFS Constanța mulțumește Clinicii Visa Med Mamaia pentru oportunitate!
![](http://revista-fefs.univ-ovidius.ro/wp-content/uploads/2023/01/WhatsApp-Image-2023-01-11-at-13.56.13-1024x1024.jpeg)